           Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T262D566K020MS
KEMET T262D566K020MS
Part Number: KEMET T262D566K020MS
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T262D566K020MS
Qty Available:
Description: Cap Tant Solid 56uF 20V 10% (8.92 X 19.96mm) Axial (1%FR) Bulk
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET T262D566K020MS Available.
Cap Tant Solid 56uF 20V 10% (8.92 X 19.96mm) Axial (1%FR) Bulk
Case/Package Metal
Capacitance 56 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) 100 mΩ
Max Operating Temperature 125 °C
Military Standard MIL-PRF-39003
Min Operating Temperature -55 °C
Packaging Bulk
Tolerance 10 %
Diameter 8.92 mm
Length 19.96 mm