           Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T262D227K010MS
KEMET T262D227K010MS
Part Number: KEMET T262D227K010MS
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T262D227K010MS
Qty Available:
Description: Cap Tant Solid 220uF 10V 10% (8.92 X 19.96mm) Axial (1%FR) Bulk
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET T262D227K010MS Available.
Cap Tant Solid 220uF 10V 10% (8.92 X 19.96mm) Axial (1%FR) Bulk
Case/Package Metal
Contact Plating Lead, Tin
Mount Through Hole
Capacitance 220 µF
Dissipation Factor 10 %
ESR (Equivalent Series Resistance) 55 mΩ
Leakage Current 10 µA
Max Operating Temperature 125 °C
Military Standard MIL-PRF-39003
Min Operating Temperature -55 °C
Polarity Polar
Tolerance 10 %
Diameter 8.92 mm
Lead Diameter 640 µm
Length 19.96 mm