           Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T256D337K015BS
KEMET T256D337K015BS
Part Number: KEMET T256D337K015BS
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T256D337K015BS
Qty Available:
Description: Cap Tant Solid 330uF 15V 10% (8.92 X 19.96mm) Axial (0.1%FR) 0.6 Ohm 125°C Bulk
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET T256D337K015BS Available.
Cap Tant Solid 330uF 15V 10% (8.92 X 19.96mm) Axial (0.1%FR) 0.6 Ohm 125°C Bulk
Case/Package Metal
Capacitance 330 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) 600 mΩ
Max Operating Temperature 125 °C
Military Standard MIL-PRF-39003
Min Operating Temperature -55 °C
Termination Axial
Tolerance 10 %
Diameter 8.92 mm
Length 19.96 mm