           Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T256B106K035BS-C7535
KEMET T256B106K035BS/C7535
Part Number: KEMET T256B106K035BS/C7535
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T256B106K035BS-C7535
Qty Available:
Description: Cap Tant Solid 10uF 35V 10% (4.7 X 12.04mm) Axial (0.1%FR) Bulk
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET T256B106K035BS/C7535 Available.
Cap Tant Solid 10uF 35V 10% (4.7 X 12.04mm) Axial (0.1%FR) Bulk
Case/Package Metal
Capacitance 10 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) 350 mΩ
Max Operating Temperature 125 °C
Military Standard MIL-PRF-39003
Min Operating Temperature -55 °C
Tolerance 10 %
Diameter 4.7 mm
Length 12.04 mm