           Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T252B685K050MS
KEMET T252B685K050MS
Part Number: KEMET T252B685K050MS
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T252B685K050MS
Qty Available:
Description: Cap Tant Solid 6.8uF 50V 10% (4.7 X 12.04mm) Axial (1%FR) Bulk
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET T252B685K050MS Available.
Cap Tant Solid 6.8uF 50V 10% (4.7 X 12.04mm) Axial (1%FR) Bulk
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Metal
Capacitance 6.8 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) 2 Ω
Max Operating Temperature 125 °C
Military Standard MIL-PRF-39003
Min Operating Temperature -55 °C
Packaging Bulk
Tolerance 10 %
Diameter 4.7 mm
Length 12.04 mm