           Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T252A475M015PS
KEMET T252A475M015PS
Part Number: KEMET T252A475M015PS
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T252A475M015PS
Qty Available:
Description: Cap Tant Solid 4.7uF 15V 20% (3.43 X 7.26mm) Axial (0.1%FR) Bulk
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET T252A475M015PS Available.
Cap Tant Solid 4.7uF 15V 20% (3.43 X 7.26mm) Axial (0.1%FR) Bulk
Case/Package Metal
Capacitance 4.7 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) 5 Ω
Max Operating Temperature 125 °C
Military Standard MIL-PRF-39003
Min Operating Temperature -55 °C
Packaging Bulk
Tolerance 20 %
Diameter 3.43 mm
Length 7.26 mm