Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T242C157K015MS
KEMET T242C157K015MS
| Part Number: | KEMET T242C157K015MS |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T242C157K015MS |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Tant Solid 150uF 15V 10% (7.34 X 17.42mm) Axial (1%FR) Bulk |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T242C157K015MS Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Tant Solid 150uF 15V 10% (7.34 X 17.42mm) Axial (1%FR) Bulk
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Metal |
| Capacitance | 150 µF |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 600 mΩ |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Military Standard | MIL-PRF-39003 |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Tolerance | 10 % |
| Diameter | 7.34 mm |
| Length | 17.42 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What are the technical specifications of the product?
What is the description of the product?
Are there any alternate names for the brand KEMET?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.