Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T242C157K015DS
KEMET T242C157K015DS
| Part Number: | KEMET T242C157K015DS |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T242C157K015DS |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Tant Solid 150uF 15V 10% (8.92 X 19.96mm) Axial (0.001%FR) Bulk |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T242C157K015DS Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Tant Solid 150uF 15V 10% (8.92 X 19.96mm) Axial (0.001%FR) Bulk
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Metal |
| Capacitance | 150 µF |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Military Standard | MIL-PRF-39003 |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Tolerance | 10 % |
| Diameter | 8.92 mm |
| Length | 19.96 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the brand of the product?
What is the capacitance of the capacitor?
What is the maximum operating temperature of the capacitor?
What are the dimensions of the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.