           Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T242C157K015CS
KEMET T242C157K015CS
Part Number: KEMET T242C157K015CS
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T242C157K015CS
Qty Available:
Description: Cap Tant Solid 150uF 15VDC 10% 7.34 X 17.42mm AXL 0.01%(FR) Bulk
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET T242C157K015CS Available.
Cap Tant Solid 150uF 15VDC 10% 7.34 X 17.42mm AXL 0.01%(FR) Bulk
Case/Package Metal
Capacitance 150 µF
Max Operating Temperature 125 °C
Military Standard MIL-PRF-39003
Min Operating Temperature -55 °C
Tolerance 10 %
Diameter 7.34 mm
Length 17.42 mm