Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T242C157K015CS
KEMET T242C157K015CS
| Part Number: | KEMET T242C157K015CS |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T242C157K015CS |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Tant Solid 150uF 15VDC 10% 7.34 X 17.42mm AXL 0.01%(FR) Bulk |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T242C157K015CS Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Tant Solid 150uF 15VDC 10% 7.34 X 17.42mm AXL 0.01%(FR) Bulk
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Metal |
| Capacitance | 150 µF |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Military Standard | MIL-PRF-39003 |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Tolerance | 10 % |
| Diameter | 7.34 mm |
| Length | 17.42 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the capacitance and voltage rating of the capacitor?
What is the tolerance of the capacitor?
What are the physical dimensions of the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.