Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T242C157K015BSTR
KEMET T242C157K015BSTR
| Part Number: | KEMET T242C157K015BSTR |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T242C157K015BSTR |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Tant Solid 150uF 15V 10% (7.34 X 17.42mm) Axial (0.1%FR) T/R |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T242C157K015BSTR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Tant Solid 150uF 15V 10% (7.34 X 17.42mm) Axial (0.1%FR) T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Metal |
| Capacitance | 150 µF |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 600 mΩ |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Military Standard | MIL-PRF-39003 |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tape & Reel |
| Tolerance | 10 % |
| Diameter | 7.34 mm |
| Length | 17.42 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What is the equivalent series resistance (ESR) of the capacitor?
What is the temperature range in which the capacitor can operate?
Are there any alternative names for the KEMET brand?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.