           Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T242C157K015BS
KEMET T242C157K015BS
Part Number: KEMET T242C157K015BS
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T242C157K015BS
Qty Available:
Description: Cap Tant Solid 150uF 15V 10% (7.34 X 17.42mm) Axial (0.1%FR) Bulk
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET T242C157K015BS Available.
Cap Tant Solid 150uF 15V 10% (7.34 X 17.42mm) Axial (0.1%FR) Bulk
Case/Package Metal
Capacitance 150 µF
Dissipation Factor 8 %
ESR (Equivalent Series Resistance) 600 mΩ
Leakage Current 15 µA
Max Operating Temperature 85 °C
Military Standard MIL-PRF-39003
Min Operating Temperature 0 °C
Termination Axial
Tolerance 10 %
Voltage Rating 15 V
Voltage Rating (DC) 15 V
Diameter 7.34 mm
Lead Diameter 640 µm
Length 16.51 mm