Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T242C157K015BS
KEMET T242C157K015BS
| Part Number: | KEMET T242C157K015BS |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T242C157K015BS |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Tant Solid 150uF 15V 10% (7.34 X 17.42mm) Axial (0.1%FR) Bulk |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T242C157K015BS Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Tant Solid 150uF 15V 10% (7.34 X 17.42mm) Axial (0.1%FR) Bulk
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Metal |
| Capacitance | 150 µF |
| Dissipation Factor | 8 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 600 mΩ |
| Leakage Current | 15 µA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Military Standard | MIL-PRF-39003 |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Termination | Axial |
| Tolerance | 10 % |
| Voltage Rating | 15 V |
| Voltage Rating (DC) | 15 V |
| Diameter | 7.34 mm |
| Lead Diameter | 640 µm |
| Length | 16.51 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the brand of the product?
What is the part number of the product?
What is the capacitance of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.