Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T242C127K020SS
KEMET T242C127K020SS
| Part Number: | KEMET T242C127K020SS |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T242C127K020SS |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Tant Solid 120uF 20V 10% (7.34 X 17.42mm) Axial (0.001%FR) Bulk |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T242C127K020SS Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Tant Solid 120uF 20V 10% (7.34 X 17.42mm) Axial (0.001%FR) Bulk
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Metal |
| Capacitance | 120 µF |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 600 mΩ |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Military Standard | MIL-PRF-39003 |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Tolerance | 10 % |
| Diameter | 7.34 mm |
| Length | 17.42 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What are the technical specifications of the capacitor?
Are there any alternative names for KEMET?
What is the description of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.