Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T242C127K020PS
KEMET T242C127K020PS
| Part Number: | KEMET T242C127K020PS |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T242C127K020PS |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Tant Solid 120uF 20V 10% (7.34 X 17.42mm) Axial (0.1%FR) Bulk |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T242C127K020PS Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Tant Solid 120uF 20V 10% (7.34 X 17.42mm) Axial (0.1%FR) Bulk
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Metal |
| Capacitance | 120 µF |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Military Standard | MIL-PRF-39003 |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Tolerance | 10 % |
| Diameter | 7.34 mm |
| Length | 17.42 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the capacitance and voltage rating of the capacitor?
What is the tolerance of the capacitor?
What are the dimensions of the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.