           Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T242C127K020DS
KEMET T242C127K020DS
Part Number: KEMET T242C127K020DS
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T242C127K020DS
Qty Available:
Description: Cap Tant Solid 120uF 20V 10% (8.92 X 19.96mm) Axial (0.001%FR) Bulk
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET T242C127K020DS Available.
Cap Tant Solid 120uF 20V 10% (8.92 X 19.96mm) Axial (0.001%FR) Bulk
Case/Package Metal
Capacitance 120 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) 600 mΩ
Max Operating Temperature 125 °C
Military Standard MIL-PRF-39003
Min Operating Temperature -55 °C
Tolerance 10 %
Diameter 8.92 mm
Length 19.96 mm