           Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T242C127K020CS
KEMET T242C127K020CS
Part Number: KEMET T242C127K020CS
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T242C127K020CS
Qty Available:
Description: Cap Tant Solid 120uF 20V 10% (7.34 X 17.42mm) Axial (0.01%FR) Bulk
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET T242C127K020CS Available.
Cap Tant Solid 120uF 20V 10% (7.34 X 17.42mm) Axial (0.01%FR) Bulk
Case/Package Metal
Capacitance 120 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) 600 mΩ
Max Operating Temperature 125 °C
Military Standard MIL-PRF-39003
Min Operating Temperature -55 °C
Tolerance 10 %
Diameter 7.34 mm
Length 17.42 mm