           Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T242A335M020MS
KEMET T242A335M020MS
Part Number: KEMET T242A335M020MS
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T242A335M020MS
Qty Available:
Description: Cap Tant Solid 3.3uF 20V 20% (3.43 X 7.26mm) Axial (1%FR) Bulk
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET T242A335M020MS Available.
Cap Tant Solid 3.3uF 20V 20% (3.43 X 7.26mm) Axial (1%FR) Bulk
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Metal
Capacitance 3.3 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) 5.5 Ω
Max Operating Temperature 125 °C
Military Standard MIL-PRF-39003
Min Operating Temperature -55 °C
Tolerance 20 %
Diameter 3.43 mm
Length 7.26 mm