           Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T222B125K075SS
KEMET T222B125K075SS
Part Number: KEMET T222B125K075SS
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T222B125K075SS
Qty Available:
Description: Cap Tant Solid 1.2uF 75V 10% (3.51 X 9.91mm) Axial (0.001%FR) Bulk
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET T222B125K075SS Available.
Cap Tant Solid 1.2uF 75V 10% (3.51 X 9.91mm) Axial (0.001%FR) Bulk
Case/Package Metal
Capacitance 1.2 µF
Max Operating Temperature 125 °C
Military Standard MIL-PRF-39003
Min Operating Temperature -55 °C
Tolerance 10 %
Diameter 3.51 mm
Length 9.91 mm