           Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T212C826K010PS
KEMET T212C826K010PS
Part Number: KEMET T212C826K010PS
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T212C826K010PS
Qty Available:
Description: Cap Tant Solid 82uF 10V 10% (7.34 X 17.42mm) Axial (0.1%FR) Bulk
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET T212C826K010PS Available.
Cap Tant Solid 82uF 10V 10% (7.34 X 17.42mm) Axial (0.1%FR) Bulk
Case/Package Metal
Capacitance 82 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.3 Ω
Max Operating Temperature 125 °C
Military Standard MIL-PRF-39003
Min Operating Temperature -55 °C
Tolerance 10 %
Diameter 7.34 mm
Length 17.42 mm