           Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T212C475M075BS
KEMET T212C475M075BS
Part Number: KEMET T212C475M075BS
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T212C475M075BS
Qty Available:
Description: Cap Tant Solid 4.7uF 75V 20% (7.34 X 17.42mm) Axial (0.1%FR) Bulk
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET T212C475M075BS Available.
Cap Tant Solid 4.7uF 75V 20% (7.34 X 17.42mm) Axial (0.1%FR) Bulk
Case/Package Metal
Capacitance 4.7 µF
Dissipation Factor 4 %
ESR (Equivalent Series Resistance) 2.5 Ω
Leakage Current 3 µA
Max Operating Temperature 85 °C
Military Standard MIL-PRF-39003
Min Operating Temperature 0 °C
Termination Axial
Tolerance 20 %
Voltage Rating 75 V
Voltage Rating (DC) 75 V
Diameter 7.34 mm
Lead Diameter 640 µm
Length 16.51 mm