           Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T212C395J100BS
KEMET T212C395J100BS
Part Number: KEMET T212C395J100BS
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T212C395J100BS
Qty Available:
Description: Cap Tant Solid 3.9uF 100V 5% (7.34 X 17.42mm) Axial (0.1%FR) Bulk
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET T212C395J100BS Available.
Cap Tant Solid 3.9uF 100V 5% (7.34 X 17.42mm) Axial (0.1%FR) Bulk
Case/Package Metal
Capacitance 3.9 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) 2.5 Ω
Max Operating Temperature 125 °C
Military Standard MIL-PRF-39003
Min Operating Temperature -55 °C
Packaging Bulk
Tolerance 5 %
Diameter 7.34 mm
Length 17.42 mm