           Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T212C336K020BSTR
KEMET T212C336K020BSTR
Part Number: KEMET T212C336K020BSTR
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T212C336K020BSTR
Qty Available:
Description: Cap Tant Solid 33uF 20V 10% (7.34 X 17.42mm) Axial (0.1%FR) 1.4 Ohm 125°C T/R
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET T212C336K020BSTR Available.
Cap Tant Solid 33uF 20V 10% (7.34 X 17.42mm) Axial (0.1%FR) 1.4 Ohm 125°C T/R
Case/Package Metal
Capacitance 33 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.4 Ω
Max Operating Temperature 125 °C
Military Standard MIL-PRF-39003
Min Operating Temperature -55 °C
Packaging Tape & Reel
Termination Axial
Tolerance 10 %
Diameter 7.34 mm
Length 17.42 mm