           Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T212B335K050PS
KEMET T212B335K050PS
Part Number: KEMET T212B335K050PS
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T212B335K050PS
Qty Available:
Description: Cap Tant Solid 3.3uF 50VDC 10% 4.7 X 12.04mm AXL 0.1%(FR) Bulk
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET T212B335K050PS Available.
Cap Tant Solid 3.3uF 50VDC 10% 4.7 X 12.04mm AXL 0.1%(FR) Bulk
Case/Package Metal
Capacitance 3.3 µF
Max Operating Temperature 125 °C
Military Standard MIL-PRF-39003
Min Operating Temperature -55 °C
Tolerance 10 %
Diameter 4.7 mm
Length 12.04 mm