           Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T212A682K050BS
KEMET T212A682K050BS
Part Number: KEMET T212A682K050BS
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T212A682K050BS
Qty Available:
Description: Cap Tant Solid 0.0068uF 50V 10% (3.43 X 7.26mm) Axial (0.1%FR) 125°C Bulk
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET T212A682K050BS Available.
Cap Tant Solid 0.0068uF 50V 10% (3.43 X 7.26mm) Axial (0.1%FR) 125°C Bulk
Case/Package Metal
Capacitance 6.8 nF
Dissipation Factor 2 %
Leakage Current 100 nA
Max Operating Temperature 85 °C
Military Standard MIL-PRF-39003
Min Operating Temperature 0 °C
Termination Axial
Tolerance 10 %
Voltage Rating 50 V
Voltage Rating (DC) 50 V
Diameter 3.43 mm
Lead Diameter 510 µm
Length 6.35 mm