           Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T212A473K050RS
KEMET T212A473K050RS
Part Number: KEMET T212A473K050RS
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T212A473K050RS
Qty Available:
Description: Cap Tant Solid 0.047uF 50V 10% (3.43 X 7.26mm) Axial (0.01%FR) Bulk
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET T212A473K050RS Available.
Cap Tant Solid 0.047uF 50V 10% (3.43 X 7.26mm) Axial (0.01%FR) Bulk
Case/Package Metal
Capacitance 47 nF
Max Operating Temperature 125 °C
Military Standard MIL-PRF-39003
Min Operating Temperature -55 °C
Tolerance 10 %
Diameter 3.43 mm
Length 7.26 mm