           Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T212A155K020MS
KEMET T212A155K020MS
Part Number: KEMET T212A155K020MS
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T212A155K020MS
Qty Available:
Description: Cap Tant Solid 1.5uF 20V 10% (3.43 X 7.26mm) Axial (1%FR) Bulk
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET T212A155K020MS Available.
Cap Tant Solid 1.5uF 20V 10% (3.43 X 7.26mm) Axial (1%FR) Bulk
Case/Package Metal
Capacitance 1.5 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) 9 Ω
Max Operating Temperature 125 °C
Military Standard MIL-PRF-39003
Min Operating Temperature -55 °C
Tolerance 10 %
Diameter 3.43 mm
Length 7.26 mm