           Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T212A124K050MS
KEMET T212A124K050MS
Part Number: KEMET T212A124K050MS
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T212A124K050MS
Qty Available:
Description: Cap Tant Solid 0.12uF 50V 10% (3.43 X 7.26mm) Axial (1%FR) Bulk
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET T212A124K050MS Available.
Cap Tant Solid 0.12uF 50V 10% (3.43 X 7.26mm) Axial (1%FR) Bulk
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Metal
Capacitance 120 nF
ESR (Equivalent Series Resistance) 26 Ω
Max Operating Temperature 125 °C
Military Standard MIL-PRF-39003
Min Operating Temperature -55 °C
Tolerance 10 %
Diameter 3.43 mm
Length 7.26 mm