           Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T191B107K060AS
KEMET T191B107K060AS
Part Number: KEMET T191B107K060AS
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T191B107K060AS
Qty Available:
Description:
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET T191B107K060AS Available.
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Capacitance 100 µF
Dielectric Tantalum
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Termination Axial
Tolerance 10 %
Voltage Rating 60 V
Length 16.28 mm