           Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T190C686M060AS
KEMET T190C686M060AS
Part Number: KEMET T190C686M060AS
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T190C686M060AS
Qty Available:
Description:
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET T190C686M060AS Available.
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Capacitance 68 µF
Dielectric Tantalum
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Termination Axial
Tolerance 20 %
Voltage Rating 60 V
Length 19.4564 mm