           Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T140D336K050AS-T-amp-R
KEMET T140D336K050AS-T&R
Part Number: KEMET T140D336K050AS-T&R
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T140D336K050AS-T-amp-R
Qty Available:
Description: Cap Tant Solid 33uF 50V 10% (8.92 X 19.96mm) Axial T/R
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET T140D336K050AS-T&R Available.
Cap Tant Solid 33uF 50V 10% (8.92 X 19.96mm) Axial T/R
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Metal
Capacitance 33 µF
Dissipation Factor 6 %
ESR (Equivalent Series Resistance) 800 mΩ
Leakage Current 10 µA
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature 0 °C
Polarity Polar
Termination Axial
Tolerance 10 %
Voltage Rating 50 V
Voltage Rating (DC) 50 V
Diameter 8.92 mm
Height 640 µm
Lead Diameter 640 µm
Length 19.05 mm