           Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T140D277K015ASTR
KEMET T140D277K015ASTR
Part Number: KEMET T140D277K015ASTR
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T140D277K015ASTR
Qty Available:
Description: Cap Tant Solid 270uF 15V 10% (8.92 X 19.96mm) Axial T/R
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET T140D277K015ASTR Available.
Cap Tant Solid 270uF 15V 10% (8.92 X 19.96mm) Axial T/R
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Metal
Capacitance 270 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) 500 mΩ
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Tolerance 10 %
Diameter 8.92 mm
Length 19.96 mm