           Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T140D277K015AS7200
KEMET T140D277K015AS7200
Part Number: KEMET T140D277K015AS7200
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T140D277K015AS7200
Qty Available:
Description:
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET T140D277K015AS7200 Available.
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Capacitance 270 µF
Dielectric Tantalum
Dissipation Factor 8 %
Leakage Current 20 µA
Max Operating Temperature 85 °C
Min Operating Temperature 0 °C
Termination Axial
Tolerance 10 %
Voltage Rating 15 V
Voltage Rating (DC) 15 V
Lead Diameter 640 µm
Length 19.05 mm