           Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T140D227K016AS
KEMET T140D227K016AS
Part Number: KEMET T140D227K016AS
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T140D227K016AS
Qty Available:
Description: Cap Tant Solid 220uF 16V 10% (8.92 X 19.96mm) Axial Bulk
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET T140D227K016AS Available.
Cap Tant Solid 220uF 16V 10% (8.92 X 19.96mm) Axial Bulk
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Metal
Capacitance 220 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) 500 mΩ
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Packaging Bulk
Tolerance 10 %
Diameter 8.92 mm
Length 19.96 mm