           Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T140D157K025AS
KEMET T140D157K025AS
Part Number: KEMET T140D157K025AS
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T140D157K025AS
Qty Available:
Description: Cap Tant Solid 150uF 25V 10% (8.92 X 19.96mm) Axial 125°C Bulk
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET T140D157K025AS Available.
Cap Tant Solid 150uF 25V 10% (8.92 X 19.96mm) Axial 125°C Bulk
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Metal
Capacitance 150 µF
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Termination Axial
Tolerance 10 %
Diameter 8.92 mm
Length 19.96 mm