           Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T140D157K020AS
KEMET T140D157K020AS
Part Number: KEMET T140D157K020AS
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T140D157K020AS
Qty Available:
Description: Cap Tant Solid 150uF 20V 10% (8.92 X 19.96mm) Axial 0.5 Ohm 125 C Bulk
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET T140D157K020AS Available.
Cap Tant Solid 150uF 20V 10% (8.92 X 19.96mm) Axial 0.5 Ohm 125 C Bulk
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Metal
Capacitance 150 µF
Dissipation Factor 8 %
ESR (Equivalent Series Resistance) 500 mΩ
Leakage Current 15 µA
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature 0 °C
Polarity Polar
Termination Axial
Tolerance 10 %
Voltage Rating 20 V
Voltage Rating (DC) 20 V
Lead Diameter 640 µm
Length 19.05 mm