           Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T140C276M050AS
KEMET T140C276M050AS
Part Number: KEMET T140C276M050AS
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T140C276M050AS
Qty Available:
Description: Cap Tant Solid 27uF 50V 20% (7.34 X 17.42mm) Axial Bulk
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET T140C276M050AS Available.
Cap Tant Solid 27uF 50V 20% (7.34 X 17.42mm) Axial Bulk
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Metal
Capacitance 27 µF
Dissipation Factor 6 %
ESR (Equivalent Series Resistance) 1 Ω
Leakage Current 8 µA
Max Operating Temperature 85 °C
Min Operating Temperature 0 °C
Termination Axial
Tolerance 20 %
Voltage Rating 50 V
Voltage Rating (DC) 50 V
Diameter 7.34 mm
Lead Diameter 640 µm
Length 16.51 mm