           Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T140B107K006AS7200
KEMET T140B107K006AS7200
Part Number: KEMET T140B107K006AS7200
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T140B107K006AS7200
Qty Available:
Description: Cap Tant Solid 100uF 6V 10% (4.7 X 12.04mm) Axial T/R
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET T140B107K006AS7200 Available.
Cap Tant Solid 100uF 6V 10% (4.7 X 12.04mm) Axial T/R
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Capacitance 100 µF
Dielectric Tantalum
Dissipation Factor 6 %
ESR (Equivalent Series Resistance) 1 Ω
Leakage Current 6 µA
Max Operating Temperature 85 °C
Min Operating Temperature 0 °C
Termination Axial
Tolerance 10 %
Voltage Rating 6 V
Voltage Rating (DC) 6 V
Lead Diameter 510 µm
Length 11.13 mm