           Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T110D226M050AS
KEMET T110D226M050AS
Part Number: KEMET T110D226M050AS
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T110D226M050AS
Qty Available:
Description: Cap Tant Solid 22uF 50V 20% (8.92 X 19.96mm) Axial 1 Ohm 125C Bulk
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET T110D226M050AS Available.
Cap Tant Solid 22uF 50V 20% (8.92 X 19.96mm) Axial 1 Ohm 125C Bulk
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Metal
Capacitance 22 µF
Dissipation Factor 4 %
ESR (Equivalent Series Resistance) 1 Ω
Leakage Current 5.5 µA
Max Operating Temperature 85 °C
Min Operating Temperature 0 °C
Polarity Polar
Termination Axial
Tolerance 20 %
Voltage Rating 50 V
Voltage Rating (DC) 50 V
Lead Diameter 640 µm
Length 19.05 mm