           Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T110D226K060AS
KEMET T110D226K060AS
Part Number: KEMET T110D226K060AS
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T110D226K060AS
Qty Available:
Description: Cap Tant Solid 22uF 60V 10% (8.92 X 19.96mm) Axial Bulk
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET T110D226K060AS Available.
Cap Tant Solid 22uF 60V 10% (8.92 X 19.96mm) Axial Bulk
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Metal
Contact Plating Lead, Tin
Mount Through Hole
Capacitance 22 µF
Dissipation Factor 4 %
ESR (Equivalent Series Resistance) 1 Ω
Leakage Current 6 µA
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Polarity Polar
Termination Axial
Tolerance 10 %
Voltage Rating 60 V
Voltage Rating (DC) 60 V
Diameter 8.6 mm
Lead Diameter 640 µm
Length 19.05 mm