           Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T110C107K010AS
KEMET T110C107K010AS
Part Number: KEMET T110C107K010AS
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T110C107K010AS
Qty Available:
Description: Cap Tant Solid 100uF 10V 10% (7.34 X 17.42mm) Axial 1 Ohm 125C Bulk
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET T110C107K010AS Available.
Cap Tant Solid 100uF 10V 10% (7.34 X 17.42mm) Axial 1 Ohm 125C Bulk
Case/Package Metal
Capacitance 100 µF
Dissipation Factor 6 %
ESR (Equivalent Series Resistance) 1 Ω
Leakage Current 5 µA
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Polarity Polar
Schedule B 8532210020
Termination Axial
Tolerance 10 %
Voltage Rating 10 V
Voltage Rating (DC) 10 V
Diameter 7.09 mm
Lead Diameter 640 µm
Length 17.42 mm