           Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T110B476M006AS
KEMET T110B476M006AS
Part Number: KEMET T110B476M006AS
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T110B476M006AS
Qty Available:
Description: Tantalum Capacitor, Polarized, Tantalum (Dry/Solid), 6V, 20% +Tol, 20% -Tol, 47Uf, Through Hole
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET T110B476M006AS Available.
Tantalum Capacitor, Polarized, Tantalum (Dry/Solid), 6V, 20% +Tol, 20% -Tol, 47Uf, Through Hole
Case/Package Metal
Capacitance 47 µF
Dissipation Factor 6 %
ESR (Equivalent Series Resistance) 2 Ω
Leakage Current 1.5 µA
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature 0 °C
Polarity Polar
Termination Axial
Tolerance 20 %
Voltage Rating 6 V
Voltage Rating (DC) 6 V
Diameter 4.7 mm
Lead Diameter 510 µm
Length 11.13 mm