           Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T110B476J006ASTR
KEMET T110B476J006ASTR
Part Number: KEMET T110B476J006ASTR
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T110B476J006ASTR
Qty Available:
Description: Cap Tant Solid 47uF 6V 5% (4.7 X 12.04mm) Axial T/R
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET T110B476J006ASTR Available.
Cap Tant Solid 47uF 6V 5% (4.7 X 12.04mm) Axial T/R
Case/Package Metal
Capacitance 47 µF
Dissipation Factor 6 %
ESR (Equivalent Series Resistance) 2 Ω
Leakage Current 1.5 µA
Max Operating Temperature 85 °C
Min Operating Temperature 0 °C
Termination Axial
Tolerance 5 %
Voltage Rating 6 V
Voltage Rating (DC) 6 V
Diameter 4.7 mm
Height 510 µm
Lead Diameter 510 µm
Length 11.13 mm