           Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T110B395M075AS
KEMET T110B395M075AS
Part Number: KEMET T110B395M075AS
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T110B395M075AS
Qty Available:
Description: Cap Tant Solid 3.9uF 75V 20% (4.7 X 12.04mm) Axial 3 Ohm 125°C Bulk
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET T110B395M075AS Available.
Cap Tant Solid 3.9uF 75V 20% (4.7 X 12.04mm) Axial 3 Ohm 125°C Bulk
Case/Package Metal
Capacitance 3.9 µF
Dissipation Factor 4 %
ESR (Equivalent Series Resistance) 3 Ω
Leakage Current 1.5 µA
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature 0 °C
Polarity Polar
Termination Axial
Tolerance 20 %
Voltage Rating 75 V
Voltage Rating (DC) 75 V
Diameter 4.7 mm
Lead Diameter 510 µm
Length 11.13 mm