           Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T110B336K010AS
KEMET T110B336K010AS
Part Number: KEMET T110B336K010AS
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T110B336K010AS
Qty Available:
Description: Cap Tant Solid 33uF 10V 10% (4.7 X 12.04mm) Axial 2.1 Ohm 125°C Bulk
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET T110B336K010AS Available.
Cap Tant Solid 33uF 10V 10% (4.7 X 12.04mm) Axial 2.1 Ohm 125°C Bulk
Case/Package Metal
Capacitance 33 µF
Dissipation Factor 6 %
ESR (Equivalent Series Resistance) 2.1 Ω
Leakage Current 2 µA
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature 0 °C
Polarity Polar
Termination Axial
Tolerance 10 %
Voltage Rating 10 V
Voltage Rating (DC) 10 V
Diameter 4.7 mm
Lead Diameter 510 µm
Length 11.13 mm