           Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T110B226K015AT7200
KEMET T110B226K015AT7200
Part Number: KEMET T110B226K015AT7200
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T110B226K015AT7200
Qty Available:
Description: Tantalum Capacitor, 22 uF, 15 V, ± 10%, -55 °C, 125 °C, Axial Leaded
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET T110B226K015AT7200 Available.
Tantalum Capacitor, 22 uF, 15 V, ± 10%, -55 °C, 125 °C, Axial Leaded
Case/Package Metal
Capacitance 22 µF
Dissipation Factor 6 %
ESR (Equivalent Series Resistance) 2 Ω
Leakage Current 2 µA
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature 0 °C
Polarity Polar
Termination Axial
Tolerance 10 %
Voltage Rating 15 V
Voltage Rating (DC) 15 V
Diameter 4.7 mm
Lead Diameter 510 µm
Length 11.13 mm