           Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T110A335J015ASTR
KEMET T110A335J015ASTR
Part Number: KEMET T110A335J015ASTR
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T110A335J015ASTR
Qty Available:
Description: Cap Tant Solid 3.3uF 15V 5% (3.43 X 7.26mm) Axial T/R
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET T110A335J015ASTR Available.
Cap Tant Solid 3.3uF 15V 5% (3.43 X 7.26mm) Axial T/R
Case/Package Metal
Capacitance 3.3 µF
Dissipation Factor 4 %
ESR (Equivalent Series Resistance) 6 Ω
Leakage Current 400 nA
Max Operating Temperature 85 °C
Min Operating Temperature 0 °C
Termination Axial
Tolerance 5 %
Voltage Rating 15 V
Voltage Rating (DC) 15 V
Diameter 3.43 mm
Height 510 µm
Lead Diameter 510 µm
Length 6.35 mm