           Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T110A223K050AS
KEMET T110A223K050AS
Part Number: KEMET T110A223K050AS
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T110A223K050AS
Qty Available:
Description: Cap Tant Solid 0.022uF 50V 10% (3.43 X 7.26mm) Axial 125°C Bulk
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET T110A223K050AS Available.
Cap Tant Solid 0.022uF 50V 10% (3.43 X 7.26mm) Axial 125°C Bulk
Case/Package Metal
Capacitance 22 nF
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Termination Axial
Tolerance 10 %
Diameter 3.43 mm
Length 7.26 mm