           Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T110A185J020AS-T-amp-R
KEMET T110A185J020AS-T&R
Part Number: KEMET T110A185J020AS-T&R
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T110A185J020AS-T-amp-R
Qty Available:
Description: Cap Tant Solid 1.8uF 20V 5% (3.43 X 7.26mm) Axial T/R
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET T110A185J020AS-T&R Available.
Cap Tant Solid 1.8uF 20V 5% (3.43 X 7.26mm) Axial T/R
Case/Package Metal
Capacitance 1.8 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) 9 Ω
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Packaging Tape & Reel
Tolerance 5 %
Diameter 3.43 mm
Length 7.26 mm