Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T110A185J020AS-T-amp-R
KEMET T110A185J020AS-T&R
| Part Number: | KEMET T110A185J020AS-T&R |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T110A185J020AS-T-amp-R |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Tant Solid 1.8uF 20V 5% (3.43 X 7.26mm) Axial T/R |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T110A185J020AS-T-amp-R Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Tant Solid 1.8uF 20V 5% (3.43 X 7.26mm) Axial T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Metal |
| Capacitance | 1.8 µF |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 9 Ω |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tape & Reel |
| Tolerance | 5 % |
| Diameter | 3.43 mm |
| Length | 7.26 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the brand of this product?
What is the part number of this product?
What is the capacitance of this product?
What is the maximum operating temperature of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.