Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T110A185J020AS
KEMET T110A185J020AS
| Part Number: | KEMET T110A185J020AS |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T110A185J020AS |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Tant Solid 1.8uF 20V 5% (3.43 X 7.26mm) Axial 9 Ohm 125°C Bulk |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T110A185J020AS Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Tant Solid 1.8uF 20V 5% (3.43 X 7.26mm) Axial 9 Ohm 125°C Bulk
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Metal |
| Capacitance | 1.8 µF |
| Dissipation Factor | 4 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 9 Ω |
| Leakage Current | 300 nA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Termination | Axial |
| Tolerance | 5 % |
| Voltage Rating | 20 V |
| Voltage Rating (DC) | 20 V |
| Diameter | 3.43 mm |
| Lead Diameter | 510 µm |
| Length | 6.35 mm |
Documentation for KEMET KEMET T110A185J020AS
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and specifications?
What is the equivalent series resistance (ESR) of the capacitor?
What are the physical dimensions of the capacitor?
Are there any alternative brands or names for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.