           Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T110A185J020AS
KEMET T110A185J020AS
Part Number: KEMET T110A185J020AS
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T110A185J020AS
Qty Available:
Description: Cap Tant Solid 1.8uF 20V 5% (3.43 X 7.26mm) Axial 9 Ohm 125°C Bulk
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET T110A185J020AS Available.
Cap Tant Solid 1.8uF 20V 5% (3.43 X 7.26mm) Axial 9 Ohm 125°C Bulk
Case/Package Metal
Capacitance 1.8 µF
Dissipation Factor 4 %
ESR (Equivalent Series Resistance) 9 Ω
Leakage Current 300 nA
Max Operating Temperature 85 °C
Min Operating Temperature 0 °C
Termination Axial
Tolerance 5 %
Voltage Rating 20 V
Voltage Rating (DC) 20 V
Diameter 3.43 mm
Lead Diameter 510 µm
Length 6.35 mm