Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T110A184K050AS
KEMET T110A184K050AS
| Part Number: | KEMET T110A184K050AS |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T110A184K050AS |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Tant Solid 0.18uF 50V 10% (3.43 X 7.26mm) Axial 21 Ohm 125°C Bulk |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T110A184K050AS Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Tant Solid 0.18uF 50V 10% (3.43 X 7.26mm) Axial 21 Ohm 125°C Bulk
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Metal |
| Capacitance | 180 nF |
| Dissipation Factor | 2 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 21 Ω |
| Leakage Current | 300 nA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Polarity | Polar |
| Termination | Axial |
| Tolerance | 10 % |
| Voltage Rating | 50 V |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Diameter | 3.43 mm |
| Lead Diameter | 510 µm |
| Length | 6.35 mm |
Documentation for KEMET KEMET T110A184K050AS
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What are the physical dimensions of the capacitor?
What is the equivalent series resistance (ESR) and leakage current of the capacitor?
Are there any alternative brands or aliases for KEMET?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.