           Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T110A184K050AS
KEMET T110A184K050AS
Part Number: KEMET T110A184K050AS
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T110A184K050AS
Qty Available:
Description: Cap Tant Solid 0.18uF 50V 10% (3.43 X 7.26mm) Axial 21 Ohm 125°C Bulk
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET T110A184K050AS Available.
Cap Tant Solid 0.18uF 50V 10% (3.43 X 7.26mm) Axial 21 Ohm 125°C Bulk
Case/Package Metal
Capacitance 180 nF
Dissipation Factor 2 %
ESR (Equivalent Series Resistance) 21 Ω
Leakage Current 300 nA
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature 0 °C
Polarity Polar
Termination Axial
Tolerance 10 %
Voltage Rating 50 V
Voltage Rating (DC) 50 V
Diameter 3.43 mm
Lead Diameter 510 µm
Length 6.35 mm