           Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T110A105M050ATTR
KEMET T110A105M050ATTR
Part Number: KEMET T110A105M050ATTR
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T110A105M050ATTR
Qty Available:
Description: Cap Tant Solid 1uF 50V 20% (3.43 X 7.26mm) Axial 8 Ohm 125°C T/R
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET T110A105M050ATTR Available.
Cap Tant Solid 1uF 50V 20% (3.43 X 7.26mm) Axial 8 Ohm 125°C T/R
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Metal
Capacitance 1 µF
Dissipation Factor 2 %
ESR (Equivalent Series Resistance) 8 Ω
Leakage Current 400 nA
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature 0 °C
Polarity Polar
Termination Axial
Tolerance 20 %
Voltage Rating 50 V
Voltage Rating (DC) 50 V
Diameter 3.43 mm
Lead Diameter 510 µm
Length 6.35 mm