Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T110A105M050ATTR
KEMET T110A105M050ATTR
| Part Number: | KEMET T110A105M050ATTR |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T110A105M050ATTR |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Tant Solid 1uF 50V 20% (3.43 X 7.26mm) Axial 8 Ohm 125°C T/R |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T110A105M050ATTR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Tant Solid 1uF 50V 20% (3.43 X 7.26mm) Axial 8 Ohm 125°C T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Metal |
| Capacitance | 1 µF |
| Dissipation Factor | 2 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 8 Ω |
| Leakage Current | 400 nA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Polarity | Polar |
| Termination | Axial |
| Tolerance | 20 % |
| Voltage Rating | 50 V |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Diameter | 3.43 mm |
| Lead Diameter | 510 µm |
| Length | 6.35 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the operating temperature range of the product?
What is the capacitance and voltage rating of the product?
What is the termination type of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.